Atrašanās vieta
VSAC „Latgale” filiāle „Kalkūni” atrodas Daugavpils novada Kalkūnes pagastā. Filiāles teritorijā 1927. gadā Labklājības ministrija atklāja bērnu patversmi „Grīvas zīdaiņu nams”, kura atradās Kalkūnes pilsmuižas telpās. Tā bija pirmā bērnu patversme Latgalē. Otrā pasaules kara laikā pilsmuižas ēkā darbojās hospitālis. Pēc kara no 1945. gada darbu šajās telpās uzsāka Kalkūnes Republikāniskais bērnu nams, kurš 1962. gadā, mainoties bērnu kontingentam, kļuva par Republikānisko psihoneiroloģisko bērnu namu „Kalkūni”. 1994. gadā iestādes nosaukums mainīts uz Bērnu bāreņu aprūpes centrs „Kalkūni”, 2004. gadā – Bērnu sociālās aprūpes centrs „Kalkūni”, 2008. gadā – Sociālās aprūpes centrs „Kalkūni”. Kopš 2010. gada, apvienojot vairākus sociālās aprūpes centrus, iestāde ieguva nosaukumu Valsts sociālās aprūpes centrs „Latgale” filiāle „Kalkūni”.
Centra filiāle nodrošina diennakts aprūpi, dzīvesvietu, sociālo rehabilitāciju pilngadīgām personām ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem (pirmās un otrās grupas invalīdiem), kuras turpina izglītības programmas apguvi.
VSAC „Latgale” filiālē „Kalkūni” klientiem tiek nodrošināta medicīnas aprūpe, kuru sniedz nepieciešamie speciālisti: ģimenes ārsts, ārsts psihiatrs, ārsta palīgs, medicīnas māsas, fizioterapeiti, fizikālās terapijas māsas un citi. Klientiem ir pieejama arī citu speciālistu palīdzība: psihologa nodarbības, logopēda nodarbības, sociālās rehabilitācijas nodarbības, speciālo pedagogu, sociālo darbinieku un cita personāla palīdzība. Nepieciešamības gadījumā, klientiem tiek sniegtas ārstu speciālistu kosultācijas Daugavpils un Rīgas medicīnas iestādēs.
Pateicoties Eiropas Sociālā fonda finansētajam projektam, VSAC „Latgale” filiālē „Kalkūni” ir izveidota „Sensorā istaba” un „Sajūtu dārzs”, kas paredzēti personu sensoro maņu attīstīšanai.
„Sensorā istaba” sadalīta piecās aktivitāšu un relaksācijas zonās: baltā istaba „Mākonītis”, kustību un rotaļu istaba „Sienāzītis”, taktilās stimulācijas istaba „Ūdenszāle”, mūzikas istaba „Skaņu vanna” un zaļā istaba „Ēdenes dārzs”.
„Sajūtu dārzs” ir veidots tā, lai tā apmeklētāji spētu attīstīt savas maņas visa gada garumā. Šī dārza uzdevums ir sociālās rehabilitācijas procesā stimulēt un attīstīt personu visu maņu uztveri, kas ir nozīmīgs faktors cilvēka attīstībā.
„Sajūtu dārzā” izveidotas dobes un stādaugu kastes ar dažādiem augiem, sajūtu taka no dažādiem seguma materiāliem un citi dažādu sajūtu veicinoši objekti.
Klientiem tiek nodrošinātas dažādas laika pavadīšanas iespējas – interešu pulciņi, sporta aktivitātes, ekskursijas, koncertu, teātra izrāžu un citu pasākumu apmeklēšana. Arī paši filiāles iedzīvotāji veido savus koncertiņus un priekšnesumus, kurus rāda ne tikai filiālē, bet arī ārpus tās.
Vides pieejamība filiālē "Kalkūni"
Personai ar invaliditāti, kura izmanto specializēto transportu, ir iespēja novietot transportu filiāles pagalmā filiāles darba laikā.
Filiālē ir pieejams autotransports cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Lai nodrošinātu cilvēku ar funkcionālajiem traucējumiem iekļūšanu filiāles “Kalkūni” medpunktā, kā arī pie speciālistiem, tiek izmantots vertikālajs pacēlājs. Kopumā VSAC “Latgale” filiālē “Kalkūni” ir 6 pandusi un 1 pacēlājs.
Nokļūšana 2 stāvā ar pacēlāja palīdzību.
Filiālē ir sensorās istabas, kur tiek attīstītas maņas(redze, dzirde, oža, tauste, garša).
Nokļūšana Sensorās istabās.
Nokļūšana grupās.
Atpūtai parkā verandas ir aprīkotas ar pandusiem
Medumu speciālās internātpamatskolas filiālē, kura atrodas filiāles „Kalkūni” telpās un kuru apmeklē filiāles klienti, to nokļūšanai skolas telpās, ir ierīkots panduss.
Tualetes un vannas aprīkojums klientiem ar funkcionālajiem traucējumiem.
Atbalsta rokturi
Rokturis un elektriskais pacēlājs
Vannas krēsls, rokturis
Vides pieejamība bērnu spēļu istabā un virtuvē.
Personām ar kustību traucējumiem ir telpas sīkās un rupjās motorikas attīstībai, korekcijai, kā arī CNS aktivizācijai
Klientu virtuvē ir ierīkoti rokturi, lai klientiem būtu ērtāk piekļūt izlietnei, virtuves piederumiem.
Telpās ir ērta pārvietošanās personām ar ierobežotām pārvietošanās spējām, jo ir rokturi, margas, uzlīmes, kā arī piktogrammas.
Piktogrammas
Lai personas ar ierobežotām pārvietošanās spējām varētu ērti nokļūt Sajūtu dārzā ir ierīkoti ceļiņi.